| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | BAC05 |
| Additional Information | Current Rating 10 Amp (Continuous); Number of Switches 4 |
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | Stationary Mach Equip In Factory - Robotics |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | BAC05 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31900 |
| Commodity Description | Safety Switch Accessories |
| Contact Configuration | 1NO |
| CountryOfOrigin | MUL |
| DDCATEGORY | 1723 |
| Depth | 3.25 in |
| Directory | CIS |
| Families | 1723 |
| Family Description | Safety Switch Accessories |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Aux Contact, 1NO;10A 1NO AUX CNT |
| Item Number | 40158 |
| Long Description | DISCONNECT SWITCH AUXILIARY CONTACT, ENCLOSED FUSED ROTARY DISCONNECT SWITCH USED ON; 1NO CONTACT CONFIGURATION; 600 VOLT AC VOLTAGE RATING; 30 TO 200 AMP SWITCH TYPE; CURRENT RATING 10 AMP (CONTINUOUS); NUMBER OF SWITCHES 4 |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Product Description | Aux Contact, 1NO |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | BUSS |
| Special Features | Contact type NO, 1 contacts, 4 auxillary contacts per switch |
| Standard | Contact Manufacturer,RoHS Compliant,Not Applicable |
| Switch Type | 30 to 200 Amp |
| Type | Accessory |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 05171240158 |
| Used On | Enclosed Fused Rotary Disconnect Switch |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 600 V;600 Volt AC |
| Width | 2 in |