| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | BH-1133 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Stud Size 3/8 Inch-16 TPI; Application Solid State Control Circuit, VFD, UPS System |
| Amperage Rating | 400 A |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Approval | UL, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | Thermoplastic |
| Catalog Number | BH-1133 |
| Clip Type | Tin Plated Aluminum |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61310 |
| Commodity Description | Fuseholders & Fuseblocks |
| Connection | 6 AWG - 250 kcmil copper wire3/8 In-16 TPI stud |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 585 |
| Dimensions | 6.7000 IN X 4.7000 IN X 3.1000 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 585 |
| Family Description | Fuseholders & Fuseblocks |
| Fuse Current Rating | 400 Amp |
| Fuse Type | Class T |
| Fuse Voltage Rating | 700 Volt |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | MODULAR BLOCK;400A MODULAR FUSEBLOCK |
| Item Number | 35046 |
| Long Description | FUSE BLOCK, MODULAR TYPE; 6 TO 250 KCMIL (COPPER) WIRE SIZE; UL, CSA, CE APPROVAL; THERMOPLASTIC BODY MATERIAL; CLASS T FUSE TYPE; 400 AMP FUSE CURRENT RATING; 700 VOLT FUSE VOLTAGE RATING; TIN PLATED ALUMINUM CLIP TYPE; ROHS COMPLIANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic |
| Model | BH |
| Noun | * |
| Product Description | MODULAR BLOCK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fuse holder |
| ProductLine | BUSS |
| Special Features | Light Weight |
| Standard | RoHS Compliant,Contact factory |
| Type | High speed square body fuse;Modular |
| UNSPSC | 39121624 |
| UPC | 05171235046 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 2500 V |
| Wire Size | 6 to 250 KCMIL (Copper) |