| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | FWA-20A10F |
| Additional Information | Power Loss 3.8 Watt; Application DC Common Bus, DC Drive, Power Converter/Rectifier, Reduced Voltage Starter |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - Other |
| Approval | UL, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | FWA-20A10F |
| Characteristics | High Speed |
| Class | Class aR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Ferrule end x ferrule end |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 13/32 Inch |
| Dimensions | 1.5354 IN X 0.4331 IN X 0.4331 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 100 kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (Symmetrical), 50 Kiloamp DC at 150 Volt DC |
| InvoiceDescription | SEMI-COND FUSE 20A 150V AC;130V SEMICOND FUSE |
| Item Number | 79522 |
| Length | 1-1/2 Inch |
| Long Description | NORTH AMERICAN STYLE FUSE, CLASS AR TYPE; 1-1/2 INCH; UL, CE APPROVAL; 150 VOLT AC/DC (UL) VOLTAGE RATING; 13/32 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (SYMMETRICAL), 50 KILOAMP DC AT 150 VOLT DC INTERRUPTING RATING; 20 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Ceramic |
| Model | FWA |
| Noun | * |
| Product Description | SEMI-COND FUSE 20A 150V AC |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Size | 0.406 In Diameter X 1.500 In Length |
| Special Features | Low Arc Voltage, Excellent DC Performance, Used With Finger Safe Holders/Blocks |
| Standard | UL Recognized ,CSA Certified ,UL Recognized ,CSA Certified ,UL Recognized ,CSA Certified ,UL Recognized ,CSA gecertificeerd ,UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked,RoHS Compliant,RoHS-konform,CE-Kennzeichnung,Conforme a RoHS,Con marchio CE,RoHS-compliant,CE-markering,Uzyskano oznaczenie CE,Zgodny z wymogami RoHS |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | High speed cylindrical fuse;Class aR |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 05171279522 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 150 V;150 Volt AC/DC (UL) |