| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | FWH-15A14F |
| Additional Information | Application DC Common Bus, DC Drive, Power Converter/Rectifier, Reduced Voltage Starter |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsInd Facilities & Factories - Facility: Critical PowerElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - Other |
| Approval | UL, CE, CSA 1422-30 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | FWH-15A14F |
| Characteristics | High Speed |
| Class | Class aR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Ferrule end x ferrule end |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 15 Amp |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 9/16 Inch |
| Dimensions | 2.1654 IN X 2.8740 IN X 1.2598 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 50 kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (Symmetrical), 50 Kiloamp (DC) |
| InvoiceDescription | 500V 15AMP S/COND FERRULE 14.3 X 50.8MM;500V SEMICOND FUSE |
| Item Number | 37081 |
| Length | 2 Inch |
| Long Description | NORTH AMERICAN STYLE FUSE, 2 INCH; UL, CE, CSA 1422-30 APPROVAL; 500 VOLT AC/DC (UL) VOLTAGE RATING; 9/16 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (SYMMETRICAL), 50 KILOAMP (DC) INTERRUPTING RATING; 15 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Ceramic |
| Model | FWH |
| Noun | * |
| Product Description | 500V 15AMP S/COND FERRULE 14.3 X 50.8MM |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Size | 0.563 In Diameter X 2.000 In Length |
| Special Features | Low Arc Voltage, Excellent DC Performance, Used With Finger Safe Holders/Blocks, Superior Cycling Capability |
| Standard | UL Recognized ,CSA Certified ,CSA Certified ,UL Recognized ,UL Recognized ,CSA Certified ,CSA gecertificeerd ,UL Recognized,CE Marked,RoHS Compliant,RoHS-konform,CE-Kennzeichnung,Uzyskano oznaczenie CE,Zgodny z wymogami RoHS,CE-markering,RoHS-compliant |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | High speed cylindrical fuse |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 05171237081 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 600 V;500 Volt AC/DC (UL) |