| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | FWJ-30A14F |
| Additional Information | Power Loss 14 Watt; Application DC Common Bus, DC Drive, Power Converter/Rectifier, Reduced Voltage Starter |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - OtherElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsInd Facilities & Factories - Facility: Critical Power |
| Approval | UL, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | FWJ-30A14F |
| Characteristics | High Speed |
| Class | Class aR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Ferrule end x ferrule end |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 30 Amp |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 9/16 Inch |
| Dimensions | 2.3622 IN X 3.3858 IN X 1.5748 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 25 kA |
| Interrupting Rating | 25 Kiloamp (Symmetrical), 50 Kiloamp at 800 Volt DC |
| InvoiceDescription | 1000V 30A S/COND FERRULE 14.5 X 66.7MM;SEMICOND FUSE |
| Item Number | 79612 |
| Length | 2-5/8 Inch |
| Long Description | NORTH AMERICAN STYLE FUSE, 2-5/8 INCH; UL, CE APPROVAL; 1000 VOLT AC, 800 VOLT DC VOLTAGE RATING; 9/16 INCH DIAMETER; 25 KILOAMP (SYMMETRICAL), 50 KILOAMP AT 800 VOLT DC INTERRUPTING RATING; 30 AMP CURRENT RATING; FERRULE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Ceramic |
| Model | FWJ |
| Noun | * |
| Product Description | 1000V 30A S/COND FERRULE 14.5 X 66.7MM |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Standard | UL Recognized ,UL Recognized ,UL Recognized ,UL Recognized,CE Marked,RoHS Compliant,RoHS-konform,CE-Kennzeichnung,Uzyskano oznaczenie CE,Zgodny z wymogami RoHS,CE-markering,RoHS-compliant |
| Terminal Type | Ferrule |
| Type | High speed cylindrical fuse |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 05171279612 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 500 V;1000 Volt AC, 800 Volt DC |