| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | KRP-C-750SP |
| Additional Information | RoHS Compliant; Application Large Distribution Switchboard, Power Panelboard, Large Machinery Disconnect |
| Amperage Rating | 750 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems |
| Approval | UL 248-10, CSA C22.2, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Low-Peak[TM] |
| Catalog Number | KRP-C-750SP |
| Characteristics | 4 Second Time Delay (at 500 Percent Rated Load) |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61120 |
| Commodity Description | Dual Element Fuses |
| Connection | Bolted blade end x bolted blade end |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 750 Amp |
| DDCATEGORY | 581 |
| Diameter | 2.5 Inch |
| Dimensions | 8.6300 IN X 2.5300 IN X 2.5300 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 581 |
| Family Description | Dual Element Fuses |
| Fuse Class | Class L |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 300 kAIC at 600 Vac100 kA at 300 kAIC Vdc |
| Interrupting Rating | 300 Kiloamp (Symmetrical), 100 Kiloamp (DC) |
| InvoiceDescription | LOW-PEAK TIME-DELAY 300K;600V CLSS L TD FUS |
| Item Number | 60509 |
| Length | 8.63 Inch |
| Long Description | POWER FUSE, CLASS L TYPE; 8.63 INCH; UL 248-10, CSA C22.2, CE APPROVAL; 600 VOLT AC, 300 VOLT DC VOLTAGE RATING; 2.5 INCH DIAMETER; 300 KILOAMP (SYMMETRICAL), 100 KILOAMP (DC) INTERRUPTING RATING; 750 AMP CURRENT RATING; BLADE TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Melamine Glass Tube |
| Model | KRP-C |
| Noun | * |
| Product Description | LOW-PEAK TIME-DELAY 300K |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Medium voltage fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Response Time | 4 sec at 500% |
| Size | 2.50 In Diameter X 8.63 In Length |
| Special Features | Small footprint |
| Standard | RoHS Compliant,CE Marked |
| Terminal Type | Blade |
| Type | Fuse;Class L |
| UNSPSC | 39121626 |
| UPC | 05171260509 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 600 Vac, 300 Vdc;600 Volt AC, 300 Volt DC |