| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | FWX-1000AH |
| Additional Information | Thread Depth 3/8 Inch-24 TPI x 1/2 Inch UNF; Mounting Type Stud/Flush End; Application DC Common Bus, DC Drive, Power Converter/Rectifier, Reduced Voltage Starter |
| Amperage Rating | 90 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - OtherInd Facilities & Factories - Facility: Critical Power |
| Approval | UL, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | FWX-1000AH |
| Characteristics | High Speed |
| Class | Class aR |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61140 |
| Commodity Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Connection | Blade end x blade end |
| CountryOfOrigin | HU |
| Current Rating | 1000 Amp |
| DDCATEGORY | 583 |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimensions | 0.4095 IN X 0.4016 IN X 0.2677 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 583 |
| Family Description | Semicond,Rectifier,Hi-Voltage Fuses |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 200;50 kA;kA |
| Interrupting Rating | 200 Kiloamp (Symmetrical) |
| InvoiceDescription | 1000MP 250V AC SEMI-COND;250V SEMICOND FUSE |
| Item Number | 79561 |
| Length | 2.59 Inch |
| Long Description | NORTH AMERICAN STYLE FUSE, ROUND TYPE; 2.59 INCH; UL, CSA, CE APPROVAL; 250 VOLT AC/DC VOLTAGE RATING; 3 INCH DIAMETER; 200 KILOAMP (SYMMETRICAL) INTERRUPTING RATING; 1000 AMP CURRENT RATING; BLADE TERMINAL TYPE; HIGH SPEED CHARACTERISTICS |
| MSDS Form Number | * |
| Model | FWX |
| Noun | * |
| Product Description | 1000MP 250V AC SEMI-COND |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Semiconductor fuse |
| ProductLine | BUSS |
| Standard | UL Recognized ,CSA Certified ,CSA Certified ,UL Recognized ,CSA Certified ,UL Recognized ,CSA gecertificeerd ,UL Recognized ,UL Recognized ,CSA Certified,CE Marked,RoHS Compliant,RoHS-konform,CE-Kennzeichnung,Con marchio CE,Conforme a RoHS,CE-markering,RoHS-compliant,Uzyskano oznaczenie CE,Zgodny z wymogami RoHS |
| Terminal Type | Blade |
| Type | High speed cylindrical fuse;Round |
| UNSPSC | 39121628 |
| UPC | 05171279561 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 250 Vac, 250 Vdc;250 Volt AC/DC |