| Manufacturer Name | BUSSMANN |
| MfgPartNo | TCF15 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Mounting Type 35 Millimeter DIN Rail/Chassis Mount; Frequency Rating 60 Hertz; Material Glass Filled PES; Color Black; Application Industrial Control, Machinery Disconnect, Electrical Panelboard |
| Amperage Rating | 5 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security SystemsDatacenters - Facilities: Power DistributionCommercial / Institutional Buildings / Structures - Critical PowerInd Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and ControlStationary Machinery and Equipment Outside Factory - HVAC |
| Approval | UL, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | CUBEFuse[TM], Low-Peak[TM] |
| Catalog Number | TCF15 |
| Characteristics | 10 Second Time Delay (at 500 Percent Rated Current), Dual Element, Indicating, Current Limiting |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 61120 |
| Commodity Description | Dual Element Fuses |
| Connection | Blade end |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 15 Amp |
| DDCATEGORY | 581 |
| Dimensions | 1.8800 IN X 0.7500 IN X 1.0000 IN |
| Directory | CIS |
| Element | Dual |
| Families | 581 |
| Family Description | Dual Element Fuses |
| Fuse Class | Class CF |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 300 Vdc300 kAIC at 600 Vac |
| Interrupting Rating | 300 Kiloamp (Symmetrical, UL), 200 Kiloamp (Symmetrical, CSA), 100 Kiloamp (DC, UL and CSA) |
| InvoiceDescription | TIME DELAY CUBEFUSE 15A IND;15A FINGER SAFE FUSE |
| Item Number | 61499 |
| Length | 1.88 Inch |
| Long Description | FUSE, CLASS CF, CLASS J TYPE; 1.88 INCH; UL, CSA, CE APPROVAL; 600 VOLT AC, 300 VOLT DC VOLTAGE RATING; 300 KILOAMP (SYMMETRICAL, UL), 200 KILOAMP (SYMMETRICAL, CSA), 100 KILOAMP (DC, UL AND CSA) INTERRUPTING RATING; 15 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Glass Filled PES |
| Model | TCF |
| Mounting | 35 mm Din Rail, chassis |
| Noun | * |
| Product Description | TIME DELAY CUBEFUSE 15A IND |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Cartridge fuses |
| ProductLine | BUSS |
| Response Time | 10 S at 500% |
| Size | 1.88 In Length X 0.75 In Height |
| Special Features | Finger safe |
| Standard | UL Listed ,CSA Certified,RoHS Compliant,CE Marked |
| Terminal Type | Blade |
| Type | Fuse;Class CF, Class J |
| UNSPSC | 39121606 |
| UPC | 05171261499 |
| Vendor Name | EATON BUSSMANN |
| Vendor Number | 051712 |
| Vendor Short Name | BUSS |
| Voltage Rating | 600 Vac, 300 Vdc;600 Volt AC, 300 Volt DC |