| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | 10250T334 |
| Additional Information | Mounting Type Vertical/Horizontal with One Hole |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Automation and Monitoring |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 10250T334 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 42220 |
| Commodity Description | Push Button Components |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 2153 |
| Depth | 1.88 in |
| Dial Plate | Standard, Aluminum |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 3/3R/4/4X/12/13 |
| Families | 2153 |
| Family Description | Push Button Components |
| Height | 1.88 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | POT 2W 50V 25K OHM;POTENTIOMETER |
| Item Number | 22582 |
| Long Description | POTENTIOMETER, LINEAR, KNOB TYPE; 30.5 MM SIZE; UL, CSA APPROVAL; 60 V VOLTAGE RATING; NEMA 3/3R/4/4X/12/13 ENCLOSURE; 2 W POWER RATING; 25000 OHM RESISTANCE; STANDARD, ALUMINUM DIAL PLATE; MOUNTING TYPE VERTICAL/HORIZONTAL WITH ONE HOLE; 10250T MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 10250T |
| Noun | * |
| Power Rating | 2 W |
| Product Description | POTENTIOMETER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Resistance | 25000 Ohm |
| Size | 30.5 MM |
| Special Features | 2W DC coil power |
| Standard | CSA Certified,UL Listed,CE Marked |
| Type | Potentiometer;Linear, Knob |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211322582 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Voltage Rating | 50 Vac/dc;60 V |
| Width | 1.88 in |