| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | 10250T579C47-71X |
| Actuator | Standard |
| Additional Information | APPLICABLE STANDARD EN 60947-5-1/60947-5-5; CONSTRUCTIONAL FEATURE HEAVY DUTY, CORROSION RESISTANT, WATER/OIL TIGHT; TEMPERATURE RATING -17 TO 66 DEG C; THERMAL CURRENT 10 AMPERE; BUTTON SIZE 40 MM DIA |
| Application | Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Other |
| Approval | UL 508, CSA C22.2, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | CHROME PLATED DIE CAST ZINC |
| Brand Name | EATON[R] |
| Cap Lens Color | RED |
| Catalog Number | 10250T579C47-71X |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 42210 |
| Commodity Description | Push Button Complete Assemblies |
| Contact Configuration | 1 LONC;1NC LATE OPEN |
| Contact Rating | 600 V AT 10 AMPERE |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 2152 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 3/3R/4/4X/12/13, IP2X |
| Families | 2152 |
| Family Description | Push Button Complete Assemblies |
| Height | 3.5 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 2-POS ILL PUSH-PULL 40MM 24V FV - 1 LONC;2POS U |
| Item Number | 36625 |
| Lamp Included | YES |
| Lamp Input Type | 24 VDC FULL VOLTAGE |
| Lamp Type | INCANDESCENT |
| Length | 2 in |
| Long Description | ILLUMINATED PUSH PULL UNIT, 30.5 MM SIZE; 1NC LATE OPEN CONTACT CONFIGURATION; MAINTAINED OPERATION TYPE; 600 V AT 10 AMPERE CONTACT RATING; UL 508, CSA C22.2, CE APPROVAL; NEMA 3/3R/4/4X/12/13, IP2X ENCLOSURE; CHROME PLATED DIE CAST ZINC BODY MATERIAL |
| MSDS Form Number | * |
| Model | 10250T |
| Noun | * |
| Number Of Positions | 2 |
| Operation Type | MAINTAINED |
| Product Description | 2POS U |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Emergency stop device |
| ProductLine | C-H |
| Size | 40 mm;30.5 MM |
| Special Features | Factory Assembled |
| Standard | UL Listed,CSA Certified,CE Marked |
| Type | Pushbutton |
| UNSPSC | 39121545 |
| UPC | 78668536625 |
| Vendor Name | EATON NUMA-LOGIC CTRLS/DIST |
| Vendor Number | 786685 |
| Vendor Short Name | CHL |
| Width | 2.5 in |