| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | 10250T7003S |
| Action | Green |
| Actuator | Pushbutton, flush |
| Additional Information | MOUNTING HOLE SIZE 30.5 MM |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 10250T7003S |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 42310 |
| Commodity Description | Control Station Complete Assemblies |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC;1NO-1NC |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 2161 |
| Depth | 0.25 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/13, CLASS I DIV 2 GROUP B C D |
| Families | 2161 |
| Family Description | Control Station Complete Assemblies |
| Height | 4 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Assy SS Encl w/FL Gn PB-START 1NO/1NC C1;ENCL GRN START PB |
| Item Number | 51851 |
| Legend | START |
| Long Description | PUSH BUTTON CONTROL STATION, PUSHBUTTON TYPE; STAINLESS STEEL MATERIAL; 3.5 INCH W X 2.88 INCH D X 4.5 INCH H SIZE; 1NO-1NC CONTACT CONFIGURATION; UL APPROVAL; SURFACE MOUNTING; NEMA 4/4X/12/13, CLASS I DIV 2 GROUP B C D ENCLOSURE; START LEGEND |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless steel;STAINLESS STEEL |
| Model | Pushbutton;10250T |
| Mounting | SURFACE |
| Noun | * |
| Number Of Elements | 1 |
| Operator Color | GREEN |
| Operator Type | FLUSH ROUND |
| Product Description | ENCL GRN START PB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Push button switch |
| ProductLine | C-H |
| Size | 3.5 INCH W X 2.88 INCH D X 4.5 INCH H |
| Standard | CE Marked |
| Type | PUSHBUTTON |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC | 78211451851 |
| Vendor Name | EATON CONTROLS/DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 782114 |
| Vendor Short Name | CH1 |
| Width | 3.88 in |