| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | 70-7758-5 |
| Additional Information | Overall Dimension 1 Inch L x 1 Inch W x 1 Inch H |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | 70-7758-5 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31900 |
| Commodity Description | Safety Switch Accessories |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 100 |
| DDCATEGORY | 1723 |
| Depth | 4.5 in |
| Directory | CIS |
| Families | 1723 |
| Family Description | Safety Switch Accessories |
| Height | 5.25 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Renewal Part - 100A/3P&6P NF Base;SFTY SW BASE |
| Item Number | 40758 |
| Long Description | SAFETY SWITCH BASE, BASE TYPE; NON-FUSIBLE DOUBLE THROW SAFETY SWITCH USED ON; 3, 6 POLE(S); 100 AMPERE SWITCH CURRENT RATING; 600 V SWITCH VOLTAGE RATING; OVERALL DIMENSION 1 INCH L X 1 INCH W X 1 INCH H |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3;6;3, 6 |
| Product Description | SFTY SW BASE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Standard | UL Listed |
| Switch Current Rating | 100 Ampere |
| Switch Voltage Rating | 600 V |
| Type | Accessory;Base |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211340758 |
| Used On | Non-Fusible Double Throw Safety Switch |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 4.5 in |