| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | A201K5CA |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Approval | UL |
| Auxiliary Contact | 1NO |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | A201K5CA |
| Coil Voltage | 110 VAC AT 50 HZ, 120 VAC AT 60 HZ |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 41130 |
| Commodity Description | Nema Contactors |
| Construction Standard | NEMA |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 270 AMPERE |
| DDCATEGORY | 2104 |
| Depth | 7.75 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | OPEN |
| Families | 2104 |
| Family Description | Nema Contactors |
| Height | 7.22 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | A201, SZ5, OPEN, 3P, 120V / 60HZ COIL;120V NREV CNT OPN |
| Item Number | 21433 |
| Long Description | NEMA CONTACTOR, NON REVERSING TYPE; NEMA 5 SIZE; UL APPROVAL; OPEN ENCLOSURE; 270 AMPERE CURRENT RATING; 3 POLE(S); NEMA CONSTRUCTION STANDARD; 110 VAC AT 50 HZ, 120 VAC AT 60 HZ COIL VOLTAGE; 1NO AUXILIARY CONTACT |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A200 |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Power Rating Voltage | 75 HP AT 208 V 3 PHASE, 100 HP AT 240 V 3 PHASE, 200 HP AT 480/600 V 3 PHASE, 115/230 V 1 PHASE |
| Product Description | 120V NREV CNT OPN |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Contactors |
| ProductLine | C-H |
| Size | 5;NEMA 5 |
| Standard | UL Listed,CSA Certified |
| Type | Motor control;NON REVERSING |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC | 78667821433 |
| Vendor Name | EATON MOTOR CTRLS & DIST |
| Vendor Number | 786678 |
| Vendor Short Name | CHM |
| Width | 12 in |