| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | A251K1CA |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | A251K1CA |
| Coil Voltage | 110 VAC AT 50 HZ, 120 VAC AT 60 HZ |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 41130 |
| Commodity Description | Nema Contactors |
| Construction Standard | NEMA |
| CountryOfOrigin | DO |
| Current Rating | 27 AMPERE |
| DDCATEGORY | 2104 |
| Depth | 4.61 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | OPEN |
| Families | 2104 |
| Family Description | Nema Contactors |
| Height | 3.31 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | A211,A251,A210,A250,A960,A880 SZ0 & 1;120V REV CNT OPN |
| Item Number | 23227 |
| Long Description | NEMA CONTACTOR, REVERSING TYPE; NEMA 1 SIZE; UL, CSA APPROVAL; VERTICAL MOUNTING; OPEN ENCLOSURE; 27 AMPERE CURRENT RATING; NEMA CONSTRUCTION STANDARD; 110 VAC AT 50 HZ, 120 VAC AT 60 HZ COIL VOLTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | A200 |
| Mounting | Vertical;VERTICAL |
| Noun | * |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Power Rating Voltage | 2 HP AT 115 V 1 PHASE, 3 HP AT 230 V 1 PHASE, 7-1/2 HP AT 208/240 V 3 PHASE, 10 HP AT 480/600 V 3 PHASE |
| Product Description | 120V REV CNT OPN |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Motor starter controls |
| ProductLine | C-H |
| Size | 1;NEMA 1 |
| Standard | UL Listed,CSA Certified |
| Type | REVERSING |
| Type Of Motor Starter | Motor control |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC | 78667823227 |
| Vendor Name | EATON MOTOR CTRLS & DIST |
| Vendor Number | 786678 |
| Vendor Short Name | CHM |
| Voltage Rating | 120 V at 60 Hz, 110 V at 50 Hz |
| Width | 4.38 in |