| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | C25DND230A |
| Additional Information | RoHS Compliant; Overall Dimension 3.35 Inch Length x 2.4 Inch Width x 3.75 Inch Height; Includes Screw/Pressure Plate and Quick-Connect Terminal; Applicable Standard EN 60947-4-1 |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Approval | UL, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | C25DND230A |
| Coil Voltage | 110 to 120 Volt AC 50/60 Hertz |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 41110 |
| Commodity Description | Definite Purpose Contactors |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 30 Amp |
| DDCATEGORY | 2102 |
| Depth | 3.35 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Open |
| Enclosure Type | Open with metal mounting plate |
| Families | 2102 |
| Family Description | Definite Purpose Contactors |
| Height | 3.75 in |
| Image Location | * Image |
| Inductive Ampere | 30 Amp |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | OP N-R 2P 30ADPCNT SCR/PP W/QC120AC;2P 30A CONTACTOR |
| Item Number | 30034 |
| Long Description | DEFINITE PURPOSE CONTACTOR, STANDARD, NON-REVERSING TYPE; UL, CSA, CE APPROVAL; OPEN ENCLOSURE; 30 AMP CURRENT RATING; 2 POLE(S); 110 TO 120 VOLT AC 50/60 HERTZ COIL VOLTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Model | C25 |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Power Rating Voltage | 2 HP at 115 Volt, 5 HP at 230 Volt 1-Phase, 10 HP at 230 Volt, 15 HP at 460/575 Volt 3-Phase |
| Product Description | 2P 30A CONTACTOR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Contactors |
| ProductLine | C-H |
| Resistive Ampere | 40 Amp |
| Standard | UL Recognized,CSA Certified,RoHS Compliant |
| Type | Definite purpose contactor;Standard, Non-Reversing |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC | 78211630034 |
| Vendor Name | EATON CONTROLS/MULTIPLE METERING |
| Vendor Number | 782116 |
| Vendor Short Name | CH2 |
| Width | 2.4 in |