| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DG1-34016FB-C21C |
| Additional Information | RoHS Compliant; Display Type LCD; Frame Size FR2; Number of Slot 2; Protection Type Internal EMC Filter and DC Choke; Applicable Standard IEC/EN 61800-5-1/61800-5-2, IEC 61508, EN 62061; Includes Keypad |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL, IEC, CE, EAC |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DG1-34016FB-C21C |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 41210 |
| Commodity Description | Ac Drives |
| CountryOfOrigin | DO |
| DDCATEGORY | 2109 |
| Depth | 21 in |
| Directory | CIS |
| Display | LCD graphical |
| Drive Type | Adjustable Frequency |
| Enclosure | IP21/type 1 enclosure;IP21 |
| Families | 2109 |
| Family Description | Ac Drives |
| Height | 14.3 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Power | 10 HP at 380 to 500 VAC |
| Input Voltage | 400 V, 380-500 V(-15%, +10%);400 V, 380 to 500 V at 50/60 Hz 3 Phase |
| InvoiceDescription | DG1,480V FR2 ,N1,10HP,16A/15HP,23A,BC;480V DRIVE |
| Item Number | 87891 |
| Keypad | Included |
| Long Description | GENERAL PURPOSE DRIVE, 21 INCH L X 10 INCH W X 14.5 INCH H SIZE; UL, CUL, IEC, CE, EAC APPROVAL; IP21 ENCLOSURE; 400 V, 380 TO 500 V AT 50/60 HZ 3 PHASE INPUT VOLTAGE; 16 AMPERE (3-PHASE) OUTPUT CURRENT; 380 TO 500 V OUTPUT VOLTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Number Of Phases Input | 3 |
| Number Of Phases Output | 3 |
| Output Current | 16 Ampere (3-Phase) |
| Output Voltage | 380 to 500 V |
| Product Description | 480V DRIVE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Inverter drive AC |
| ProductLine | C-H |
| Size | 21 Inch L x 10 Inch W x 14.5 Inch H |
| Standard | cUL Listed,EN 62061,EN 61800-3,UL 508C,EN ISO 13849-1,EN 61800-5-1,IEC 61508,UL Listed,GoST-R,CE Marked,RoHS Compliant,C-Tick Compliant |
| Type | Variable frequency drive |
| UNSPSC | 39122001 |
| UPC | 78668587891 |
| Vendor Name | EATON NUMA-LOGIC CTRLS/DIST |
| Vendor Number | 786685 |
| Vendor Short Name | CHL |
| Width | 10 in |