| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DH321FDK |
| AC Voltage Rating | 240 V |
| Additional Information | APPLICABLE STANDARD NEMA KS-1 |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DH321FDK |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31310 |
| Commodity Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 30 AMPERE |
| DC Voltage Rating | 250 V |
| DDCATEGORY | 1706 |
| Depth | 20 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Families | 1706 |
| Family Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Fuse Provision | FUSIBLE |
| Fuse Type | CARTRIDGE, CLASS H, TIME DELAY |
| Height | 8.5 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 30A/3P HD Fusible Sfty Sw 240V N12/3R;30A 240V SFTY SW |
| Item Number | 20541 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; 3 WIRE(S); UL APPROVAL; NEMA 12 ENCLOSURE; 30 AMPERE CURRENT RATING; 1-1/2 HP AT 240 VAC 1 PHASE, 3 HP AT 240 VAC 3 PHASE (STANDARD FUSE); 7 1/2 HP AT 240 VAC 3 PHASE (TIME DELAY FUSE) POWER RATING; 3 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Galvanized Steel |
| Model | DH |
| NEMA Rating | 12;3R |
| Neutral Type | NO |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Power Rating | 1-1/2 HP AT 240 VAC 1 PHASE, 3 HP AT 240 VAC 3 PHASE (STANDARD FUSE); 7 1/2 HP AT 240 VAC 3 PHASE (TIME DELAY FUSE) |
| Product Description | 30A 240V SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | C-H |
| Standard | UL Listed,NEC 230.62 (C) Compliant Barrier |
| Type | Fusible safety switch;HEAVY DUTY SAFETY |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78211320541 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Voltage Rating | 240V |
| Width | 9.5 in |