| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DH362UDK |
| AC Voltage Rating | 480 Volt AC Star/277 Volt AC, 600 Volt AC Star/347 Volt AC |
| Additional Information | Application Service Entrance; Applicable Standard NEMA KS-1 |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Approval | UL 98 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DH362UDK |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31320 |
| Commodity Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 60 Amp |
| DC Voltage Rating | 250 Volt |
| DDCATEGORY | 1707 |
| Depth | 10.22 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | Steel |
| Families | 1707 |
| Family Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Finish | Painted Galvanized |
| Fuse Provision | Non-Fusible |
| Height | 8 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 60A/3P HD NF Sfty Sw 600V N12;600V SFTY SW |
| Item Number | 20615 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; 8.13 INCH WIDTH X 10 INCH DEPTH X 12.13 INCH HEIGHT SIZE; PAINTED GALVANIZED FINISH; STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 3 WIRE(S); UL 98 APPROVAL; NEMA 12 ENCLOSURE; 60 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Painted galvanized steel |
| Model | DH |
| NEMA Rating | 12;3R |
| Neutral Type | No |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Power Rating | 10 HP at 240 Volt AC 1-Phase, 20 HP at 480 Volt AC 1-Phase, 25 HP at 600 Volt AC 1-Phase, 20 HP at 240 Volt AC 3-Phase, 50 HP at 480 Volt AC 3-Phase, 60 HP at 600 Volt AC 3-Phase, 10 HP at 250 Volt DC |
| Product Description | 600V SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | C-H |
| Size | 8.13 Inch Width x 10 Inch Depth x 12.13 Inch Height |
| Standard | UL Listed,NEC 230.62 (C) Compliant Barrier |
| Type | Non-fusible safety switch;Heavy Duty Safety |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78211320615 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 8.76 in |