| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DH362UWK-GCL |
| AC Voltage Rating | 480 V STAR/277 V, 600 V |
| Additional Information | APPLICABLE STANDARD NEMA KS-1 |
| Amperage Rating | 60 A |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DH362UWK-GCL |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31320 |
| Commodity Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 60 AMPERE |
| DC Voltage Rating | 250 V |
| DDCATEGORY | 1707 |
| Depth | 25 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 STAINLESS STEEL |
| Families | 1707 |
| Family Description | Non-Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Fuse Provision | NON FUSIBLE |
| Height | 10 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 60A/3P HD NF Sfty Sw 600V N4X SS;3P 60A 600 SFTY SW |
| Item Number | 88975 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY/MILL DUTY SAFETY TYPE; 8-1/8 INCH W X 10 INCH D X 12-1/8 INCH H SIZE; 304 STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 3 WIRE(S); UL APPROVAL; NEMA 4X ENCLOSURE; 60 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel |
| Model | DH |
| Neutral Type | NO |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Power Rating | 20 HP/25 HP AT 600 VAC 1 PHASE, 50 HP/60 HP AT 600 VAC 3 PHASE, 10 HP AT 250 VDC |
| Product Description | 3P 60A 600 SFTY SW |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | C-H |
| Size | 8-1/8 INCH W X 10 INCH D X 12-1/8 INCH H |
| Special Features | Mill-duty |
| Standard | UL Listed |
| Type | Single-throw non-fused safety switch;HEAVY DUTY/MILL DUTY SAFETY |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78211488975 |
| Vendor Name | EATON CONTROLS/DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 782114 |
| Vendor Short Name | CH1 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 10 in |