| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DH366NPKW |
| AC Voltage Rating | 480/600 V |
| Additional Information | APPLICABLE STANDARD NEMA KS-1; INCLUDES UPPER VIEWING WINDOW |
| Amperage Rating | 600 A |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DH366NPKW |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31310 |
| Commodity Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 600 AMPERE |
| DC Voltage Rating | 250 V |
| DDCATEGORY | 1706 |
| Depth | 14.25 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | STEEL |
| Families | 1706 |
| Family Description | Fusible Heavy Duty Safety Switches |
| Finish | PAINTED |
| Fuse Provision | FUSIBLE |
| Fuse Type | CARTRIDGE, CLASS H, TIME DELAY |
| Height | 63 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 600A/3P HD Fus Wdw Sw 600V w/ N N4X Ptd;600A 3P FUS SW N4X |
| Item Number | 35754 |
| Long Description | SAFETY SWITCH, HEAVY DUTY SAFETY TYPE; PAINTED FINISH; STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 4 WIRE(S); UL APPROVAL; NEMA 4 ENCLOSURE; 600 AMPERE CURRENT RATING; 400 HP AT 480 VAC 3 PHASE, 500 HP AT 600 VAC 3 PHASE (TIME DELAY FUSE) POWER RATING; 3 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Painted Steel |
| Model | DH |
| NEMA Rating | 4 |
| Neutral Type | SOLID |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Power Rating | 400 HP AT 480 VAC 3 PHASE, 500 HP AT 600 VAC 3 PHASE (TIME DELAY FUSE) |
| Product Description | 600A 3P FUS SW N4X |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Safety switch |
| ProductLine | C-H |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Standard | UL Listed |
| Type | Fusible safety switch;HEAVY DUTY SAFETY |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC | 78211435754 |
| Vendor Name | EATON CONTROLS/DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 782114 |
| Vendor Short Name | CH1 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 24 in |