| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DPF221R |
| Additional Information | Interrupting Rating 10 Kiloamp |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DPF221R |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31900 |
| Commodity Description | Safety Switch Accessories |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 30 Amp |
| DDCATEGORY | 1723 |
| Depth | 5.4 in |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | ANSI 61 Gray Galvanized Steel |
| Families | 1723 |
| Family Description | Safety Switch Accessories |
| Fuse Provision | Fusible |
| Height | 8.7 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 30A/2PAIR COND FUSIBLE DISCOND;30A 240V P-OUT |
| Item Number | 92686 |
| Long Description | AIR CONDITIONER DISCONNECT SWITCH, AIR CONDITIONER PULLOUT DISCONNECT TYPE; 5.4 INCH WIDTH X 3.15 INCH DEPTH X 8.7 INCH HEIGHT SIZE; 14 TO 3 AWG (COPPER/ALUMINUM) WIRE SIZE; ANSI 61 GRAY GALVANIZED STEEL ENCLOSURE MATERIAL; UL, CSA APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Galvanized steel |
| Model | DP |
| Noun | * |
| Power Rating | 2 HP at 120 Volt, 3 HP at 240 Volt |
| Product Description | 30A 240V P-OUT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Specialty electrical boxes |
| ProductLine | C-H |
| Size | 5.4 Inch Width x 3.15 Inch Depth x 8.7 Inch Height |
| Standard | UL Listed,CSA Certified |
| Type | Air conditioning disconnect;Air Conditioner Pullout Disconnect |
| UNSPSC | 39121309 |
| UPC | 78211392686 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Voltage Rating | 120/240 Volt |
| Width | 3.15 in |
| Wire Size | 14 to 3 AWG (Copper/Aluminum) |