| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DS16CP |
| Additional Information | Current Rating 30 to 800 Amp DT, 30 to 1200 Amp DH, 400 to 600 Amp DG; Used On 2/3-Pole Safety Switch |
| Amperage Rating | 30-100A DT, 200A DT, 400A DT, 600A DT, 800A DT |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DS16CP |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31900 |
| Commodity Description | Safety Switch Accessories |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 1723 |
| Depth | 5.5 in |
| Directory | CIS |
| Families | 1723 |
| Family Description | Safety Switch Accessories |
| Height | 4 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | CtrlP for SftSw:400-600A DG 30-1200A DH;SFTY SW CNTL P KIT |
| Item | Control Pole Kit |
| Item Number | 39212 |
| Long Description | SAFETY SWITCH CONTROL POLE KIT, CONTROL POLE KIT; DS MODEL; CURRENT RATING 30 TO 800 AMP DT, 30 TO 1200 AMP DH, 400 TO 600 AMP DG; USED ON 2/3-POLE SAFETY SWITCH |
| MSDS Form Number | * |
| Model | DS |
| Noun | * |
| Product Description | SFTY SW CNTL P KIT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Special Features | Used with 200-600A General Duty Safety Switches, 30-1200A Heavy Duty Safety Switches, 400-1200A Double Throw Safety Switches |
| Standard | UL Listed |
| Type | Accessory |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211339212 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 5.5 in |