| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | DS200GK |
| Amperage Rating | 200A DG, DH, DT |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsCommercial / Institutional Buildings / Structures - Power Distribution and Controls |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DS200GK |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 31900 |
| Commodity Description | Safety Switch Accessories |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 1723 |
| Depth | 4.75 in |
| Directory | CIS |
| Families | 1723 |
| Family Description | Safety Switch Accessories |
| Height | 4 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Sfty Sw Access/equip Grnd Lug 200A;SFTY SW GROUND LUG KIT |
| Item Number | 38120 |
| Long Description | SAFETY SWITCH GROUND LUG KIT, GROUND LUG KIT TYPE; GENERAL DUTY/HEAVY DUTY SAFETY SWITCH, DOUBLE THROW SAFETY SWITCH USED ON; 200 AMP SWITCH CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Product Description | SFTY SW GROUND LUG KIT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Special Features | Used with 200A, General Duty, Heavy Duty, Double Throw Safety Switches |
| Standard | UL Listed |
| Switch Current Rating | 200 Amp |
| Type | Accessory;Ground Lug Kit |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211338120 |
| Used On | General Duty/Heavy Duty Safety Switch, Double Throw Safety Switch |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 4.75 in |