| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | E50DW1 |
| Actuator Head Type | Wobble |
| Additional Information | RoHS Compliant; Overall Dimension 1.85 Inch Length x 1.54 Inch Width x 1.78 Inch Height |
| Application | Water and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherStationary Mach Equip In Factory - Machine Tools: CuttingStationary Mach Equip In Factory - Machine Tools: FormingInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Material | Die-Cast Zinc |
| Catalog Number | E50DW1 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 46170 |
| Commodity Description | Limit Switch Heads |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2187 |
| Depth | 1.54 in |
| Dimensions | 1.8500 IN X 1.5400 IN X 1.7800 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67 |
| Families | 2187 |
| Family Description | Limit Switch Heads |
| Height | 1.78 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | E50 HEAVY DUTY LIMIT SWITCH;L-SW OPRTG HEAD |
| Item Number | 29066 |
| Long Description | LIMIT SWITCH OPERATING HEAD, HEAVY DUTY, PLUG-IN, STANDARD TYPE; SPRING RETURN OPERATION TYPE; UL, CSA APPROVAL; NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67 ENCLOSURE; DIE-CAST ZINC BODY MATERIAL; 14 TO 200 DEG F OPERATING TEMPERATURE; 2 INCH-POUND OPERATING FORCE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Die cast zinc |
| Model | E50 |
| Noun | * |
| Operating Force | 2 Inch-Pound |
| Operating Temperature | 14 to 200 Deg F |
| Operating Temperature Maximum | 14 F |
| Operating Temperature Minimum | 14 F |
| Operating Travel | 10 Degree |
| Operation Type | Spring Return |
| Product Description | L-SW OPRTG HEAD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Reset Travel | 6 Degree |
| Standard | UL Recognized,CSA Certified,UL Listed,RoHS Compliant,CE Marked |
| Total Travel | 15 Degree |
| Type | Heavy duty plug-in limit switch;Heavy Duty, Plug-In, Standard |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211329066 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 1.54 in |