| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | E50KL553 |
| Additional Information | Torque Rating 1.5 Inch Oz; Enclosure Rating NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67; Operating Temperature Rating 10 to 200 Deg F |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | E50KL553 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 46160 |
| Commodity Description | Limit Switch Arms, Actuators & Operators |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2186 |
| Depth | 0.69 in |
| Dimensions | 3.2200 IN X 0.6900 IN X 0.6100 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 2186 |
| Family Description | Limit Switch Arms, Actuators & Operators |
| Height | 0.61 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | E50 LS LEVER,SS,BB ROLLER,2.5IN LEN;L-SW OPER |
| Item Number | 30872 |
| Lever Length Radius | 2.5 Inch |
| Lever Material | Stainless Steel |
| Long Description | LIMIT SWITCH OPERATOR, E50/E506P/10316 SERIES ROTARY HEAD LIMIT SWITCH USED ON; 2.5 INCH LEVER LENGTH/RADIUS; 0.25 INCH ROLLER WIDTH; 0.69 INCH ROLLER DIAMETER; STANDARD BALL BEARING ROLLER TYPE; STAINLESS STEEL LEVER MATERIAL; TORQUE RATING 1.5 INCH OZ |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Operating Temperature Maximum | 10 F |
| Operating Temperature Minimum | 10 F |
| Product Description | L-SW OPER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Roller Diameter | 0.69 Inch |
| Roller Type | Standard Ball Bearing |
| Roller Width | 0.25 Inch |
| Special Features | Used with Used with side rotary |
| Standard | CE,CSA Certified,UL Listed,RoHS Compliant,CE Marked |
| Type | Heavy duty plug-in limit switch accessory |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211330872 |
| Used On | E50/E506P/10316 Series Rotary Head Limit Switch |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 0.69 in |