| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | E50SN |
| Actuator Head Type | No |
| Application | Water and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherStationary Mach Equip In Factory - Machine Tools: CuttingStationary Mach Equip In Factory - Machine Tools: FormingInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | E50SN |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 46180 |
| Commodity Description | Limit Switch Bodies |
| Connection Type | 1/2 Inch Threaded Conduit |
| Contact Configuration | 2-Pole, 2NO-2NC |
| Contact Rating | 600 Volt AC 10 Amp, 250 Volt DC 1 Amp |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2188 |
| Depth | 1.54 in |
| Dimensions | 3.1400 IN X 1.5400 IN X 1.7300 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67 |
| Families | 2188 |
| Family Description | Limit Switch Bodies |
| Height | 1.73 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | E50 SWITCH BODY;L-SW BODY |
| Item Number | 30880 |
| Long Description | LIMIT SWITCH BODY, HEAVY DUTY PLUG-IN TYPE; DIE-CAST ZINC MATERIAL; E50 SERIES MODULAR PLUG-IN NEUTRAL POSITION LIMIT SWITCH USED ON; 2-POLE, 2NO-2NC CONTACT CONFIGURATION; 1/2 INCH THREADED CONDUIT CONNECTION TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Die cast zinc;Die-Cast Zinc |
| Model | E50 |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 14 to 200 Deg F |
| Operating Temperature Maximum | 14 F |
| Operating Temperature Minimum | 14 F |
| Product Description | L-SW BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Special Features | Switch body only |
| Standard | UL Listed,CSA Certified,RoHS Compliant,CE Marked |
| Type | Heavy duty plug-in limit switch;Heavy Duty Plug-In |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211330880 |
| Used On | E50 Series Modular Plug-In Neutral Position Limit Switch |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 1.54 in |