| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | E51DED |
| Additional Information | APPROVAL UL, CSA; ENCLOSURE MATERIAL RUGGED DIE CAST ZINC; OPERATING TEMPERATURE -13 TO 158 DEG F; OUTPUT CURRENT RATING 0.6 AMPERE |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | E51DED |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 46290 |
| Commodity Description | Sensor Accessories |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2195 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 3/3S/4/4X/6/6P/12/13, IP67 |
| Families | 2195 |
| Family Description | Sensor Accessories |
| Field Of View | 36 INCH DIA AT 20 FT |
| Height | 1.77 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | SENSOR;PH-E SEN HEAD |
| Item Number | 20901 |
| Length | 1.54 in |
| Long Description | PHOTOELECTRIC SENSOR HEAD, E51 SERIES MODULAR LIMIT SWITCH STYLE PHOTOELECTRIC SENSOR USED ON; 10 TO 30 VDC OPERATING VOLTAGE; NEMA 3/3S/4/4X/6/6P/12/13, IP67 ENCLOSURE; 300 FT SENSING DISTANCE; SIDE SENSING POSITION; 36 INCH DIA AT 20 FT FIELD OF VIEW |
| MSDS Form Number | * |
| Model | E51 |
| Noun | * |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) |
| Operating Voltage | 10 TO 30 VDC |
| Product Description | PH-E SEN HEAD |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Photoelectric sensors |
| ProductLine | C-H |
| Sensing Beam | INFRARED |
| Sensing Distance | 300 FT |
| Sensing Position | SIDE |
| Standard | CSA Certified,UL Listed,CE Marked |
| Type | Limit switch photoelectric sensor |
| UNSPSC | 39121528 |
| UPC | 78211320901 |
| Used On | E51 SERIES MODULAR LIMIT SWITCH STYLE PHOTOELECTRIC SENSOR |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 1.82 in |