| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | GD3040 |
| Additional Information | Includes Line and Load Terminal, Non-Interchangeable Trip Unit; Applicable Standard NEMA AB1, AS 2184, BS 4752, IEC 157-1, SABS 156, SEV 157-1, VDE 0660 |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies and EOEMs - Other |
| Approval | UL 489, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GD3040 |
| Circuit Breaker Frame | G |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32613 |
| Commodity Description | 3 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | DO |
| Current Rating | 40 A;40 Amp at 40 Deg C |
| DDCATEGORY | 1806 |
| Dimensions | 2.6300 IN X 3.0000 IN X 4.8800 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 1806 |
| Family Description | 3 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| Frame | G |
| Frame Type | G |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 50 Hz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating 240VAC | 65 kAIC at 240 Vac22 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating 480VAC | 22 |
| Interrupting Rating | 22 Kiloamp at 480 Volt AC, 10 Kiloamp at 250 Volt DC |
| InvoiceDescription | GD 3P 40A CIRCUIT BKR |
| Item Number | 23110 |
| Long Description | MOLDED CASE THERMAL MAGNETIC CIRCUIT BREAKER, MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC TYPE; 3 INCH WIDTH SIZE; 480 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; 250 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; UL 489, CSA APPROVAL; 480 VOLT AC AT 50/60 HERTZ, 250 VOLT DC VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum AC Voltage Rating | 480 Volt |
| Maximum DC Voltage Rating | 250 Volt |
| Model | C, GD |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Description | GD 3P 40A CIRCUIT BKR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Molded case circuit breakers |
| ProductLine | C-H |
| Size | 3 Inch Width |
| Standard | UL Listed |
| Terminal Type | Screw Type Clamp Line and Load |
| Tripping Characteristic | T186 |
| Type | Molded case circuit breaker;Molded Case, Thermal Magnetic |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC | 78667923110 |
| Vendor Name | EATON METERING & DISTRIB |
| Vendor Number | 786679 |
| Vendor Short Name | CHD |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc;480 Volt AC at 50/60 Hertz, 250 Volt DC |