| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | HMCP400X5W |
| Additional Information | RoHS/ATEX Compliant; Applicable Standard IEC 157-1 |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL 489, CSA C22.2, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HMCP400X5W |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32412 |
| Commodity Description | 3 Pole Motor Circuit Protector Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | DO |
| Current Rating | 400 A;400 Amp |
| DDCATEGORY | 1786 |
| Dimensions | 4.1000 IN X 5.5000 IN X 10.1300 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 1786 |
| Family Description | 3 Pole Motor Circuit Protector Circuit Breakers |
| Frame Type | K |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | HMCP-MOTOR CKT PROTECTOR, 400A FRM, 3P;3P 400A CB |
| Item Number | 15037 |
| Long Description | MOTOR CIRCUIT PROTECTOR CIRCUIT BREAKER, MOLDED CASE, MAGNETIC TYPE; 4.1 INCH WIDTH X 5.5 INCH DEPTH X 10.13 INCH HEIGHT SIZE; 600 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; 250 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; UL 489, CSA C22.2, CE APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum AC Voltage Rating | 600 Volt |
| Maximum DC Voltage Rating | 250 Volt |
| Model | C, HMCP |
| Motor FLA | 153.9 to 326.9 Amp |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Description | 3P 400A CB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Molded case circuit breakers |
| ProductLine | C-H |
| Size | 4.1 Inch Width x 5.5 Inch Depth x 10.13 Inch Height |
| Standard | UL Listed,CSA Certified,Contact Manufacturer |
| Starter Size | NEMA 5 |
| Terminal Type | Not Included |
| Trip Setting | 2000 to 4000 Amp |
| Type | Molded case circuit breaker accessory;Molded Case, Magnetic |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC | 78667915037 |
| Vendor Name | EATON METERING & DISTRIB |
| Vendor Number | 786679 |
| Vendor Short Name | CHD |
| Voltage Rating | 600 Volt AC, 250 Volt DC |