| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | HT8B |
| Accessory Type | Contact Blocks |
| Additional Information | Approval UL |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | HT8B |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 42270 |
| Commodity Description | Contact Blocks |
| Contact Configuration | 1NC |
| Contact Rating | 28 Volt 500 Milliamp |
| CountryOfOrigin | DO |
| DDCATEGORY | 2158 |
| Depth | 1.3 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2158 |
| Family Description | Contact Blocks |
| Height | 2.2 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | CONTACT BLOCK, 1NC;CNT BLOK |
| Item Number | 55645 |
| Long Description | CONTACT BLOCK, STANDARD TYPE; 30.5 MILLIMETER SIZE; 1NC CONTACT CONFIGURATION; 28 VOLT 500 MILLIAMP CONTACT RATING; 4 STACK MOUNTING; APPROVAL UL; ACCESSORY TYPE CONTACT BLOCKS; HT800 MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Model | HT800 |
| Mounting | 4 Stack |
| Noun | * |
| Product Description | CNT BLOK |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Size | 30.5 Millimeter |
| Special Features | Contact block |
| Standard | CSA Certified,UL Listed |
| Type | Pushbutton accessory;Standard |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78211355645 |
| Vendor Name | EATON DISTRIBUTION EQUIPMENT/CONTROLS |
| Vendor Number | 782113 |
| Vendor Short Name | CH3 |
| Width | 1.3 in |