| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | M22-DG-X |
| Actuator | Flush, button |
| Application | Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Other |
| Base Price | 0.0000 |
| CountryOfOrigin | DE |
| DDCATEGORY | 2152 |
| Depth | 1.5 in |
| Environmental Conditions | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Families | 2152 |
| Family Description | Push Button Complete Assemblies |
| Height | 4 in |
| Illumination Type | Non-illuminated |
| InvoiceDescription | NON-ILL MOM PB GUARDED BUTTONLESS;22.5MM PB |
| Model | Modular pushbutton |
| Operating Cycles | 5 million |
| Product Description | 22.5MM PB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Push button switch |
| ProductLine | C-H |
| Size | 22.5 mm |
| Standard | CSA Certified,CCC Marked,Lloyd's Register Certified,Bureau Veritas,CE Marked,GoST-R |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC | 78668527508 |
| Width | 3 in |