| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | M22-PV-K12 |
| Action | Maintained |
| Actuator | Knob |
| Application | Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Other |
| Base Price | 0.0000 |
| Contact Configuration | 1 NO-2 NC |
| CountryOfOrigin | DE |
| DDCATEGORY | 2152 |
| Families | 2152 |
| Family Description | Push Button Complete Assemblies |
| Height | 2.5 in |
| InvoiceDescription | E-STOP PUSH-PULL 1NO/2NC;22.5MM PB |
| Length | 1.5 in |
| Product Description | 22.5MM PB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Emergency stop device |
| ProductLine | C-H |
| Size | 22.5 mm |
| Standard | Lloyd's Register Certified,CCC Marked,CSA Certified,Bureau Veritas,CE Marked,GoST-R |
| Type | Modular pushbutton |
| UNSPSC | 39121545 |
| UPC | 78668527176 |
| Width | 6 in |