| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | M22-XD-S-GB17 |
| Application | Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Stationary Machinery and Equipment Outside Factory - Other |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | EATON[R] |
| Cap Style Shape | ROUND, FLUSH 22 MM DIA |
| Catalog Number | M22-XD-S-GB17 |
| Color | BLACK |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 42220 |
| Commodity Description | Push Button Components |
| CountryOfOrigin | DE |
| DDCATEGORY | 2153 |
| Depth | 1 in |
| Directory | CIS |
| Families | 2153 |
| Family Description | Push Button Components |
| Height | 0.01 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | FLSH BLK ETCHED BUTTON FOR NON-ILL PB;BLK PB PLT |
| Item Number | 27353 |
| Legend | RAISE |
| Long Description | BUTTON PLATE, BUTTON PLATE TYPE; 22.5 MM SIZE; BLACK COLOR; ILLUMINATED PUSHBUTTON USED ON; RAISE LEGEND; ROUND, FLUSH 22 MM DIA CAP STYLE/SHAPE; EATON[R] BRAND; M22 MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Model | M22 |
| Noun | * |
| Product Description | BLK PB PLT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switch part or accessory |
| ProductLine | C-H |
| Size | 22.5 mm;22.5 MM |
| Standard | CSA Certified,CCC Marked,Lloyd's Register Certified,GoST-R,CE Marked,Bureau Veritas |
| Type | Pushbutton accessory;BUTTON PLATE |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC | 78668527353 |
| Used On | ILLUMINATED PUSHBUTTON |
| Vendor Name | EATON NUMA-LOGIC CTRLS/DIST |
| Vendor Number | 786685 |
| Vendor Short Name | CHL |
| Width | 1 in |