| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | M22-YED0012 |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Base Price | 0.0000 |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 2161 |
| Depth | 1 in |
| Environmental Conditions | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Families | 2161 |
| Family Description | Control Station Complete Assemblies |
| Height | 1 in |
| InvoiceDescription | M22 CUSTOM CONTROL STATION FOR HIRE-HAND;CNTL STA |
| Model | Pushbutton accessory |
| Product Description | CNTL STA |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Push button switch |
| ProductLine | C-H |
| Size | 22.5 mm |
| Standard | DNV GL Certified,IEC 60255-6,EN 60255-6,Lloyd's Register Certified,DIN VDE 0600,Bureau Veritas |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC | 78668540318 |
| Width | 1 in |