| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | PSG240F24RM |
| Additional Information | RoHS Compliant; Current Rating 40 Amp (Inrush), 15 Amp (Surge); Connector Size 18 to 12 AWG (Input), 16 to 12 AWG (Output) |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility - Other;Industrial Control |
| Approval | UL 508, UL (Canada and US), CSA C22.2, CSA (Canada and US), CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | PSG240F24RM |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 39620 |
| Commodity Description | Dc Power Supplies |
| Connection Type | Finger-Safe Terminal |
| CountryOfOrigin | TH |
| DDCATEGORY | 2090 |
| Dimensions | 4.6000 IN X 4.7600 IN X 2.7600 IN |
| Directory | CIS |
| Efficiency | 92 Percent |
| Enclosure | Class I Div 2, Group A/B/C/D |
| Families | 2090 |
| Family Description | Dc Power Supplies |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 0.75 Amp |
| Input Frequency | 47 to 63 Hertz |
| Input Voltage Range | 320 to 600 Volt AC, 450 to 800 Volt DC |
| InvoiceDescription | Power Supply, Three-phase, 24 Vdc, 240W;240W 24V PWR-SPLY |
| Item Number | 68359 |
| Long Description | SWITCH MODE POWER SUPPLY, ADJUSTABLE OUTPUT TYPE; ALUMINUM MATERIAL; 121 MILLIMETER LENGTH X 70 MILLIMETER WIDTH X 117.3 MILLIMETER HEIGHT SIZE; FINGER-SAFE TERMINAL CONNECTION TYPE; 3 PHASE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum |
| Model | PSG |
| Mounting | DIN Rail |
| Nominal Input Voltage | 400 to 500 Volt AC |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 75 Deg C |
| Output Current | 10 Amp |
| Output Power | 240 Watt |
| Output Voltage | 24 Volt DC |
| Phase | Three-phase |
| Product Description | 240W 24V PWR-SPLY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Power supply units |
| ProductLine | C-H |
| Size | 121 Millimeter Length x 70 Millimeter Width x 117.3 Millimeter Height |
| Standard | UL/CUL listed |
| Type | General purpose power supply;Adjustable Output |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC | 78668568359 |
| Vendor Name | EATON NUMA-LOGIC CTRLS/DIST |
| Vendor Number | 786685 |
| Vendor Short Name | CHL |
| WEIGHT | 1.2 Pound |
| Wattage | 240W |