| Manufacturer Name | EATON CONTROLS (CUTLER-HAMMER) |
| MfgPartNo | S20N11S83N |
| Additional Information | APPLICABLE STANDARD ANSI, NEMA ST-20, IEEE |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs;INDOOR/OUTDOOR |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | S20N11S83N |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 39181 |
| Commodity Description | Single Phase Non Ventilated Totally Enclosed Dry Type Transformers 600v Or Less |
| Construction | ENCAPSULATED, TOTALLY ENCLOSED |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 2078 |
| Design | EP |
| Dimensions | 4.5000 IN X 6.0000 IN X 6.0000 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Families | 2078 |
| Family Description | Single Phase Non Ventilated Totally Enclosed Dry Type Transformers 600v Or Less |
| Frequency Rating | 60 HZ |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 60 Hz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | .15KVA Type EP XFMR 1PH 240X480-120/240V;0.15KVA TFM |
| Item Number | 38304 |
| KVA Rating | 0.15 kVA |
| Long Description | NON VENTILATED TOTALLY ENCLOSED TRANSFORMER, 3-7/8 INCH W X 3-1/2 INCH D X 6-1/2 INCH H SIZE; 60 HZ FREQUENCY RATING; 1 PHASE(S); UL APPROVAL; INDOOR/OUTDOOR APPLICATION; NEMA 3R ENCLOSURE; 8 LB WEIGHT; ENCAPSULATED, TOTALLY ENCLOSED CONSTRUCTION |
| MSDS Form Number | * |
| Model | S |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 1 |
| Power Rating | 0.15 KVA |
| Power Rating In KVA | .15 |
| Power Rating In KVA UOM | kVA |
| Primary Voltage | 240 X 480 V |
| Product Description | 0.15KVA TFM |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Encapsulated transformer |
| ProductLine | C-H |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Size | 3-7/8 INCH W X 3-1/2 INCH D X 6-1/2 INCH H |
| Standard | UL Listed |
| Tap Size | None |
| Temperature Rise | 115 DEG C |
| Type | Encapsulated transformer |
| Type Designation | EP |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC | 78668038304 |
| Vendor Name | EATON TFMRS & DISTRIB |
| Vendor Number | 786680 |
| Vendor Short Name | CHX |
| WEIGHT | 8 LB |