| Manufacturer Name | CALPIPE INDUSTRIES, INC. |
| MfgPartNo | S40510CT00 |
| Additional Information | Heat Tolerance 150 to 1600 Deg F |
| Applicable Standard | NSF/ANSI 169, NEC, CEC |
| Approval | UL (Canada and US), CSA C22.1, |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | S40510CT00 |
| Color | Stainless Steel |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 11100 |
| Commodity Description | Galvanized Rigid Steel Conduit |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 67 |
| Directory | CIS |
| Families | 67 |
| Family Description | Galvanized Rigid Steel Conduit |
| Finish | #4 Polished Finish;Polished Brite |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Inner Diameter | 0.622 Inch |
| Inside Diameter | 0.62 in |
| InvoiceDescription | "1/2"" X 10' SS304 CONDUIT W/ COUPLING";1/2X10 SS RGD CND |
| Item Number | 00001 |
| Length | 120 in;9 to 11-1/4 Inch |
| Long Description | STAINLESS STEEL RIGID CONDUIT, 304 STAINLESS STEEL MATERIAL; POLISHED BRITE FINISH; 9 TO 11-1/4 INCH; 0.622 INCH INNER DIAMETER; 0.840 INCH OUTER DIAMETER; UL (CANADA AND US), CSA C22.1, APPROVAL; NSF/ANSI 169, NEC, CEC APPLICABLE STANDARD |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel - 304L;304 Stainless Steel |
| Noun | * |
| Outer Diameter | 0.840 Inch |
| Outside Diameter | 0.84 in |
| Product Description | 1/2X10 SS RGD CND |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit |
| ProductLine | CALP |
| Temperature Rating | 1600 |
| Trade Size | 1/2;16;1/2 Inch |
| Type | Rigid |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC | 84765600001 |
| Vendor Name | ATKORE- CALPIPE |
| Vendor Number | 847656 |
| Vendor Short Name | CALP |
| WEIGHT | 0.82 LB/FT;0.82 Pound |
| Wall Thickness | 0.11 in |