| Manufacturer Name | MIDWEST ELEC MFG CO |
| MfgPartNo | LB35 CGN |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Includes Cover, Gasket and Screw |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SnapPack[TM] |
| Catalog Number | LB35 CGN |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Cover Type | Natural Aluminum, Screw |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 5.7900 IN X 1.7400 IN X 2.7400 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Form | Series 5 |
| Height | 2.74 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 1 In;1 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Set Screw, Threaded |
| InvoiceDescription | 1 RGD LB COND BODY CVR AND GSKT AL;1-IN AL LB CONDBDY |
| Item Number | 74371 |
| Length | 5.79 in |
| Long Description | CONDUIT OUTLET BODY AND COVER, EPOXY POWDER PAINTED DIE-CAST COPPER-FREE ALUMINUM (BODY), NATURAL NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 5.79 INCH LENGTH X 1.74 INCH WIDTH X 2.74 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 1 INCH HUB SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Painted Die-Cast Copper-Free Aluminum (Body), Natural Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Model | 5 |
| Mounting | Conduit |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1-IN AL LB CONDBDY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CCHC |
| Size | 5.79 Inch Length x 1.74 Inch Width x 2.74 Inch Height |
| Special Features | With Cover and Neoprene Gasket, Corrosion Resistant |
| Standard | UL, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78456474371 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS COMMERCIAL |
| Vendor Number | 784564 |
| Vendor Short Name | CCHC |
| Width | 1.74 in |