| Manufacturer Name | MIDWEST ELEC MFG CO |
| MfgPartNo | LB75 |
| Access Opening | Back |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | LB75 |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Natural Aluminum, Screw-On |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 13.1400 IN X 4.4400 IN X 5.7500 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Form | Series 5 |
| Height | 5.75 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 2-1/2 In;2-1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 2 1/2 RGD LB COND BODY AL;2-1/2 ALUM LB COND BDY |
| Item Number | 14007 |
| Length | 13.14 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, EPOXY POWDER PAINTED DIE-CAST COPPER-FREE ALUMINUM (BODY) MATERIAL; 13.14 INCH LENGTH X 5.75 INCH WIDTH X 4.44 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 2-1/2 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; LB CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Painted Die-Cast Copper-Free Aluminum (Body) |
| Material Quality | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Model | LB |
| Mounting | Conduit |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 2-1/2 ALUM LB COND BDY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CCHC |
| Size | 13.14 Inch Length x 5.75 Inch Width x 4.44 Inch Height |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Standard | UL, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78456414007 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS COMMERCIAL |
| Vendor Number | 784564 |
| Vendor Short Name | CCHC |
| Width | 4.44 in |