| Manufacturer Name | MIDWEST ELEC MFG CO |
| MfgPartNo | LL15 MT |
| Access Opening | Left Side |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | LL15 MT |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LL |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Natural Finished Aluminum, Screw-On |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 4.4000 IN X 1.4000 IN X 2.0600 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Form | Series 5 |
| Height | 1.40 in |
| Hub Location | 90 Deg |
| Hub Size | 1/2 In;1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Set Screw, Threaded |
| InvoiceDescription | 1/2 EMT LL COND BODY AL;1/2 AL LL COND BODY |
| Item Number | 33982 |
| Length | 4.40 in |
| Long Description | EMT CONDUIT OUTLET BODY, EPOXY POWDER PAINTED DIE-CAST COPPER FREE ALUMINUM (BODY), NATURAL FINISHED NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 4.4 INCH L X 1.31 INCH W X 2.06 INCH H SIZE; RIGID/IMC/EMT CONDUIT USED ON; 1/2 INCH HUB SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Painted Die-Cast Copper Free Aluminum (Body), Natural Finished Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Model | 5 |
| Mounting | Conduit |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1/2 AL LL COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CCHC |
| Size | 4.4 Inch L x 1.31 Inch W x 2.06 Inch H |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Standard | UL, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78456433982 |
| Used On | Rigid/IMC/EMT Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS COMMERCIAL |
| Vendor Number | 784564 |
| Vendor Short Name | CCHC |
| Width | 2.06 in |