| Manufacturer Name | MIDWEST ELEC MFG CO |
| MfgPartNo | LR35 CGN |
| Access Opening | Right Side |
| Additional Information | Includes Cover, Gasket, Screw |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SnapPack[TM] |
| Catalog Number | LR35 CGN |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LR |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Cover Type | Natural Finished Aluminum, Screw-On |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 5.9400 IN X 1.9000 IN X 2.5100 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Form | Series 5 |
| Height | 1.90 in |
| Hub Location | 90 Deg |
| Hub Size | 1 In;1 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Set Screw, Threaded |
| InvoiceDescription | 1 RGD LR COND BODY CVR AND GSKT AL;1IN AL LR CONDBODY |
| Item Number | 74431 |
| Length | 5.94 in |
| Long Description | CONDUIT OUTLET BODY AND COVER, EPOXY POWDER PAINTED DIE-CAST COPPER FREE ALUMINUM (BODY), NATURAL FINISHED NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 5.95 INCH L X 1.74 INCH W X 2.68 INCH H SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 1 INCH HUB SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Painted Die-Cast Copper Free Aluminum (Body), Natural Finished Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Model | 5 |
| Mounting | Conduit |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1IN AL LR CONDBODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CCHC |
| Size | 5.95 Inch L x 1.74 Inch W x 2.68 Inch H |
| Special Features | With Cover and Neoprene Gasket, Corrosion Resistant |
| Standard | UL, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78456474431 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS COMMERCIAL |
| Vendor Number | 784564 |
| Vendor Short Name | CCHC |
| Width | 2.51 in |