| Manufacturer Name | MIDWEST ELEC MFG CO |
| MfgPartNo | T55 CGN |
| Access Opening | Side |
| Additional Information | Includes Cover, Gasket and Screw |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | SnapPack[TM] |
| Catalog Number | T55 CGN |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | T |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Natural Aluminum, Screw |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 8.4500 IN X 2.4900 IN X 2.7300 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Form | Series 5 |
| Height | 2.73 in |
| Hub Location | Tee |
| Hub Size | 1-1/2 In;1-1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Set Screw, Threaded |
| InvoiceDescription | 1 1/2 RGD T COND BODY CVR AND GSKT AL;1-1/2 AL T CONDBODY |
| Item Number | 74393 |
| Length | 8.45 in |
| Long Description | CONDUIT OUTLET BODY AND COVER, EPOXY POWDER PAINTED DIE-CAST COPPER-FREE ALUMINUM (BODY), NATURAL NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 8.45 INCH LENGTH X 2.73 INCH WIDTH SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 1-1/2 INCH HUB SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Painted Die-Cast Copper-Free Aluminum (Body), Natural Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Model | 5 |
| Mounting | Conduit |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 3 |
| Product Description | 1-1/2 AL T CONDBODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CCHC |
| Size | 8.45 Inch Length x 2.73 Inch Width |
| Special Features | With Cover and Neoprene Gasket, Corrosion Resistant |
| Standard | UL, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78456474393 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS COMMERCIAL |
| Vendor Number | 784564 |
| Vendor Short Name | CCHC |
| Width | 2.49 in |