| Manufacturer Name | THEPITT |
| MfgPartNo | TP138 |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification W-J-800E, NEMA OS-1 |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL 514A/514B/514C |
| Base Price | 0.0000 |
| Capacity | 10.5 Cu Inch |
| Catalog Number | TP138 |
| Clamp Type | No |
| Color | Unpainted |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 27100 |
| Commodity Description | Steel Outlet Boxes |
| Construction | Welded |
| CountryOfOrigin | CN |
| Cubic Capacity | 10.5 in3 |
| DDCATEGORY | 139 |
| Depth | 2-1/4 Inch |
| Depth Maximum | 2-1/4 in |
| Depth Minimum | 2-1/4 in |
| Dimensions | 2.0000 IN X 2.2500 IN X 3.0000 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 139 |
| Family Description | Steel Outlet Boxes |
| Height | 3 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 2 1/4 DEEP SW BOX EARS BEVELED CORNERS;2-1/4 DEEP SW BOX W/EAR |
| Item Number | 10138 |
| Knockout Location | (1) Bottom, (4) Cable End |
| Knockout Size | (1) 1/2 Inch Bottom, (4) Cable End |
| Knockouts | True |
| Long Description | STEEL SWITCH BOX, GANGABLE TYPE; STEEL MATERIAL; 2 INCH; 3 INCH; 2-1/4 INCH; 1 GANG(S); UL 514A/514B/514C APPROVAL; EAR MOUNTING; 50 STANDARD PACKAGE; 10.5 CU INCH CAPACITY; (1) 1/2 INCH BOTTOM, (4) CABLE END KNOCKOUT SIZE; 5 KNOCKOUT(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Mounting | Ear |
| Noun | * |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number Of Knockouts | 5 |
| Product Description | 2-1/4 DEEP SW BOX W/EAR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical boxes |
| ProductLine | CCHO |
| Special Features | Ears |
| Standard | UL |
| Standard Package | 50 |
| Type | Switch box;Gangable |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 78618910138 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS OUTLET BOXES |
| Vendor Number | 786189 |
| Vendor Short Name | CCHO |
| Width | 2 in;2 Inch |