| Manufacturer Name | THEPITT |
| MfgPartNo | TP298 |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification W-J-800E, NEMA OS-1 |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL 514A/514B/514C |
| Base Price | 0.0000 |
| Capacity | 15.5 Cubic Inch |
| Catalog Number | TP298 |
| Clamp Type | Non-Metallic Cable |
| Color | Unpainted |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 27100 |
| Commodity Description | Steel Outlet Boxes |
| Construction | Welded |
| CountryOfOrigin | US |
| Cubic Capacity | 15.5 in3 |
| DDCATEGORY | 139 |
| Depth | 1-1/2 Inch |
| Depth Maximum | 1-1/2 in |
| Depth Minimum | 1-1/2 in |
| Diameter | 4 Inch |
| Dimensions | 4.0000 IN X 4.0000 IN X 1.5000 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 139 |
| Family Description | Steel Outlet Boxes |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4 OCT BOX 1 1/2 D FOR NM CABLE;4/OCT 1-1/2D NMC BOX |
| Item Number | 10298 |
| Knockout Location | (1) Bottom, (2) Sides, (4) Cable Sides |
| Knockout Size | (1) 1/2 Inch Bottom, (4) Cable Sides, (2) 1/2 Inch Sides |
| Knockouts | True |
| Long Description | STEEL OUTLET BOX, STEEL MATERIAL; 1-1/2 INCH; OCTAGON SHAPE; UL 514A/514B/514C APPROVAL; 4 INCH DIAMETER; 50 PER PACK STANDARD PACKAGE; 15.5 CUBIC INCH CAPACITY; (1) 1/2 INCH BOTTOM, (4) CABLE SIDES, (2) 1/2 INCH SIDES KNOCKOUT SIZE; 7 KNOCKOUT(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel |
| Noun | * |
| Number Of Knockouts | 7 |
| Product Description | 4/OCT 1-1/2D NMC BOX |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical boxes |
| ProductLine | CCHO |
| Shape | Octagon |
| Special Features | Fixture rated |
| Standard | UL |
| Standard Package | 50 per Pack |
| Type | Octagon outlet box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 78618910298 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS OUTLET BOXES |
| Vendor Number | 786189 |
| Vendor Short Name | CCHO |
| Width | 4 in |