| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | APJ6385 |
| Additional Information | Size 8-1/2 Inch L x 3-5/8 Inch W; Enclosure NEMA 4; Application Chemical Plant, Heating and Cooling Unit, Lighting System, Manufacturing Plant, Meat Packing Plant, Process Industry; Includes Cable Grip, Neoprene Bushing |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control |
| Approval | UL 1203/1682/1686, CSA C22.2, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Arktite[R] |
| Catalog Number | APJ6385 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51500 |
| Commodity Description | Pin & Sleeve Devices |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant, Dirttight, Dusttight, Watertight, Moisture Resistant |
| Cord Type | 0.875 To 1.700 In |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Current Rating | 60 Ampere |
| DDCATEGORY | 576 |
| Dimensions | 8.5000 IN X 3.6300 IN X 3.6300 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 576 |
| Family Description | Pin & Sleeve Devices |
| Grounding Style | 2, Shell, Extra Pole |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 60A 2W3P ARKTE PLG .50 TO 1.45 1;2W-3P PLUG |
| Item Number | 04940 |
| Length | 10-1/8 in |
| Long Description | CIRCUIT BREAKER MATING PLUG, CIRCUIT BREAKING, COMPRESSOR, CONVEYOR, MOTOR GENERATOR SET, POLARIZED, WELDER, EXPOSITION, WITH FASTENING RING TYPE; NATURAL FINISHED COPPER FREE ALUMINUM MATERIAL; 0.75 INCH MIN. CABLE OUTER DIAMETER |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper-free aluminum;Natural Finished Copper Free Aluminum |
| Maximum Cable Outer Diameter | 1.45 Inch |
| Minimum Cable Outer Diameter | 0.75 Inch |
| Model | APJ |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 2 |
| Product Description | 2W-3P PLUG |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical plugs |
| ProductLine | CRS-H |
| Special Features | Watertight, Grounding Style 1, NEMA 4 Enclosure, Reverse Interior |
| Standard | Contactar al fabricante ,Contact Manufacturer |
| Type | Plug;Circuit Breaking, Compressor, Conveyor, Motor Generator Set, Polarized, Welder, Exposition, with Fastening Ring |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78227404940 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Voltage Rating | 600 Vac at 50 To 400 Hz, 250 Vdc;600 VAC at 50 to 400 Hz, 250 VDC |
| Wire Size | 4 To 1 AWG (Building), 4 To 2 AWG (Extra Flex) |