| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | BUB9 |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification WC-586D |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B, CSA 22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | BUB9 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | UB |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy, Screw-On |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 23.3800 IN X 5.2500 IN X 6.3800 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Form Type | Mogul |
| Height | 6-3/8 in |
| Hub Location | 45 Deg |
| Hub Size | 3-1/2 In;3-1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Set Screw |
| InvoiceDescription | 3 1/2 NPT IRON UB MOGUL;3-1/2 BUB CONDUIT BODY |
| Item Number | 10890 |
| Length | 23-3/8 in |
| Long Description | CONDUIT OUTLET BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED FERALOY IRON ALLOY (BODY), NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 23-3/8 INCH L X 5-1/4 INCH W X 6-3/8 INCH H SIZE; CONDUIT USED ON; 3-1/2 INCH HUB SIZE; SET SCREW INSTALLATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy (Body), Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Copper-Free Aluminum |
| Model | BUB |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3-1/2 BUB CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 23-3/8 Inch L x 5-1/4 Inch W x 6-3/8 Inch H |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Mogul conduit body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227410890 |
| Used On | Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 5-1/4 in |