| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | CES2213 |
| Additional Information | Application Wet Location |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control |
| Approval | UL 1010, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | CES2213 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51500 |
| Commodity Description | Pin & Sleeve Devices |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 7 Ampere at 480 VAC, 30 Ampere at 120 to 240 VAC 60 Hz |
| DDCATEGORY | 576 |
| Dimensions | 4.1300 IN X 4.6300 IN X 7.4400 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Class I Div 1 and 2 Group C D |
| Families | 576 |
| Family Description | Pin & Sleeve Devices |
| Height | 7-7/16 in |
| Hub Size | 3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 2W3P ARK RCPT 3 HUBS 2 PIPE PLGS 3/4;2W-3P RCPT |
| Item Number | 12750 |
| Long Description | RECEPTACLE, 3/4 INCH HUB SIZE; 2 WIRE(S); UL 1010, CSA C22.2 APPROVAL; 120 TO 240/480 VAC VOLTAGE RATING; CLASS I DIV 1 AND 2 GROUP C D ENCLOSURE; 7 AMPERE AT 480 VAC, 30 AMPERE AT 120 TO 240 VAC 60 HZ CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material Quality | Copper-free Aluminum |
| Mating Plug | CPH |
| Model | CES |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 2 |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 1/2 HP at 480 VAC 60 Hz, 1-1/2 HP at 120 to 240 VAC 60 Hz |
| Product Description | 2W-3P RCPT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical receptacles |
| ProductLine | CRS-H |
| Special Features | Power Rating 1/2 Hp at 480 Vac, 1-1/2 Hp at 120 To 240 Vac |
| Standard | UL 1010, CSA C22.2 |
| Type | Receptacle |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78227412750 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Voltage Rating | 120 To 240/480 Vac at 60 Hz;120 to 240/480 VAC |
| Width | 4-5/8 in |