| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | CPP512 |
| Additional Information | Constructional Feature Explosionproof; Overall Dimension 7 Inch Length x 1.75 Inch Width x 1.75 Inch Height; Includes High Impact Molded Composition Handle; Application Corrosive, Damp, Hazardous, Wet Location |
| Amperage Rating | 100 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control |
| Approval | UL 1203, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Arktite[R] |
| Catalog Number | CPP512 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51500 |
| Commodity Description | Pin & Sleeve Devices |
| Cord Type | 0.875 To 1.700 In |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 576 |
| Dimensions | 7.5900 IN X 1.7500 IN X 1.7500 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Class I Div 1 and 2 Group C D |
| Families | 576 |
| Family Description | Pin & Sleeve Devices |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 20A 2W3P ARK PLG MOLD COMP HDL .312-.625;2W-3P PLUG |
| Item Number | 17500 |
| Length | 10-1/8 in |
| Long Description | PLUG, KRYDON FIBERGLASS REINFORCED POLYESTER MATERIAL; 0.312 INCH MIN. CABLE OUTER DIAMETER; 0.625 INCH MAX. CABLE OUTER DIAMETER; 2 WIRE(S); UL 1203, CSA C22.2 APPROVAL; 125 TO 250 VOLT AC AT 60 HERTZ, 18 VOLT DC VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Krydon fiberglass-reinforced polyester;Krydon Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mating Receptacle | CPS |
| Maximum Cable Outer Diameter | 0.625 Inch |
| Minimum Cable Outer Diameter | 0.312 Inch |
| Model | CPP |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 2 |
| Power Rating | 1 HP |
| Product Description | 2W-3P PLUG |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical plugs |
| ProductLine | CRS-H |
| Special Features | Watertight, Grounding Style 1, NEMA 4 Enclosure, Reverse Interior |
| Standard | UL 514, UL 1010, UL 1682, CSA C22.2 |
| Type | Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC | 78227417500 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Voltage Rating | 600 Vac at 50 To 400 Hz, 250 Vdc;125 to 250 Volt AC at 60 Hertz, 18 Volt DC |
| Wire Size | 4 To 1 AWG (Building), 4 To 2 AWG (Extra Flex) |