| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | E37 |
| Access Opening | Side |
| Additional Information | Applicable Standard Federal Specification WC-586D |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B, CSA 22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | E37 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | E |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Snaptight |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 6.0000 IN X 1.7500 IN X 1.8800 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrogalvanized With Aluminum Acrylic Painted |
| Form | Form 7 |
| Form Type | Form 7 |
| Height | 1-7/8 in |
| Hub Location | Straight |
| Hub Size | 1 In;1 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1 NPT IRON E FORM 7 CNDT BODY;1-IN E CONDUIT BODY |
| Item Number | 24670 |
| Length | 6.00 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED FERALOY IRON ALLOY (BODY), SOLID NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 6 INCH L X 1-3/4 INCH W X 1-7/8 INCH H SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 1 INCH HUB SIZE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy (Body), Solid Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Feraloy Iron Alloy |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 1 |
| Product Description | 1-IN E CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 6 Inch L x 1-3/4 Inch W x 1-7/8 Inch H |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227424670 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 1-3/4 in |