| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | ENR21201 M4 |
| Additional Information | Application Compressor, Lighting, Damp/Corrosive/Wet Location; Constructional Feature Explosionproof, Dust-Ignitionproof, Raintight; Receptacle Housing Material Die-Cast Copper Free Aluminum |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Box Type | Single Gang |
| Brand Name | Ark Gard[R] |
| Catalog Number | ENR21201 M4 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Hinged, Spring |
| Current Rating | 20 Ampere |
| DDCATEGORY | 573 |
| Dimensions | 6.7800 IN X 3.5000 IN X 6.7500 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Class I Div 1 and 2 Group B C D, Class II Div 1 and 2 Group F G, Class III, NEMA 3/7B/7C/7D/9F/9G/12 |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Hub Size | 3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 20A 125V DE SGL GANG RCPT ASSY 3/4 M4;20A 125V RCP ASY |
| Item Number | 17385 |
| Long Description | CIRCUIT BREAKING RECEPTACLE ASSEMBLY, DEAD END TYPE; 3/4 INCH HUB SIZE; UL, CSA APPROVAL; 125 V VOLTAGE RATING; CLASS I DIV 1 AND 2 GROUP B C D, CLASS II DIV 1 AND 2 GROUP F G, CLASS III, NEMA 3/7B/7C/7D/9F/9G/12 ENCLOSURE; 20 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Mating Plug | ENP |
| Model | ENR |
| Noun | * |
| Product Description | 20A 125V RCP ASY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical receptacles |
| ProductLine | CRS-H |
| Type | Receptacle assembly;Dead End |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 66227617385 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL PRODUCTS |
| Vendor Number | 662276 |
| Vendor Short Name | CIP |
| Voltage Rating | 125 V |